Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni thotë se sipas raporteve javore të Institutit për Shëndet Publik, vërehet stabilizim i gjendjes me pandeminë në vend.

Nga MSH thonë se sipas të gjitha parametrave epidemiologjik, ka trend të uljes së rasteve të të infektuarve dhe rritje të numrit të pacientëve të shëruar.

“Sipas statistikave të ditës së djeshme, numri i rasteve aktive është 11,924. Krahasuar me të njëjtën datë në dhjetor kur numri ishte 21,979, numri i rasteve aktive u ul me 46%. Një nga treguesit kryesorë është numri i shtrimeve në spital i sëmundjeve infektive në kryeqytet dhe spitalet në të gjithë vendin”.

“598 pacientë u shtruan në spital dje, që është pothuajse dy herë më pak se i shtruar në të njëjtën datë në dhjetor, pra 51%. Pas një zvogëlimi të ndjeshëm të numrit të shtrimeve në spital, qendrat kovide të Klinikës së Sëmundjeve të Syrit dhe Klinikës së Veshit, Hundës dhe Fytit u mbyllën dhe klinikat u kthyen në punën e tyre të rregullt”, thonë nga MSH.

Ata ju bëjnë thirrje qytetarëve që të jenë të përgjegjshëm dhe të vazhdojnë të respektojnë masat për mbrojtje nga COVID-19./Telegrafi/

Leave your vote

Comments

0 comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here