Plazhet e mrekullueshme, malet e gjelbëruara dhe qytetet historike tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë në Malin e Zi.   

Duke i shtuar gjithçkaje që u përmend edhe një klimë të butë mesdhetare, mundësitë për aktivitete të ndryshme sportive, mund të themi mjaft mirë që turizmi është tani forca lëvizëse pas ekonomisë në rritje të Malit të Zi. Mundësia për të shijuar gjithçka që Mali i Zi ka për të ofruar në një vend që është më i vogël se Uellsi, e bën udhëtimin drejt këtij vendi akoma më interesant. Për të gjithë ata të cilët duan të dinë disa prej vendeve dhe pikave turistike më interesante, më poshtë është një listë e tyre, që duhet thënë secili vend është thjesht mahnitës.   

10. Ulqini

E vendosur në majën jugore të Malit të Zi pranë kufirit shqiptar, Ulqini është një port i lashtë dikur i njohur si kryeqyteti pirat i Detit Adriatik. Sot, qyteti është më i famshëm për plazhet e saj shumë të bukura, nga të cilat njihen Mahed, ose Long Beach,  që është një nga më të popullarizuarat. Ishulli Ad Bojana përmban edhe disa plazhe skenike. Minaret që dalin nga xhamitë në këtë qytet kryesisht mysliman shtojnë bukurinë unike të Ulqinit dhe një shëtitje përgjatë shëtitores bregdetare për të shijuar një çaj të shijshëm ose një filxhan kafe të pasur është vetëm një nga përvojat që e bën një vizitë në Ulqin mjaft të paharrueshëm.  

9. Parku Kombëtar Biogradska Gora

Ngritur mes lumenjve Tara dhe Lim në Malin e Zi qendror, Parku Kombëtar Biogradska Gora përmban liqene të ndritshme, rrjedha të shpejta, livadhe të gjelbër dhe një nga pak pyjet e mbetura në Europë. Megjithëse është një nga parqet kombëtare më të vogla të Malit të Zi, Biogradska Gora ofron diversitetin më të madh kur është fjala për florën dhe faunën, duke përfshirë pemë 500 vjeçare. Shumica e vizitorëve shkojnë drejt Liqenit të Biogradit, një akull i madh i vendosur në zemër të parkut. Zhvillimi i fundit i qytetit të afërt të Kolašin e bën atë një bazë popullore për vizita turistike të parkut. 

8. Sveti Stefan

Sveti Stefan është një vend unik përgjatë Rivierës së Budvës. Ai qëndron në një ishull shkëmbor të mbushur me shtëpi të mbuluara me terrakote. Nga shekulli i 15-të Sveti Stefan ka strehuar një komunitet të thjeshtë peshkimi. Në vitet 1950 dikush kishte idenë për të nacionalizuar fshatin e vogël. Banorët u dëbuan dhe Sveti Stefan u shndërrua në një qytet-hotel luksoz. Ndër mysafirët e saj ishin Marilyn Monroe, Sophia Loren dhe Kirk Douglas.   

7. Mali Lovcen

Një nga karakteristikat më të mrekullueshme natyrore në Mal të Zi, është mali Lovcen i cili kufizohet nga dy majat e përbëra prej graniti.. Ngjitja në majën e malit Lovcen ofron pamje panoramike të qytetit të fortifikuar të Kotorrit, kodrave përreth dhe Gjirit të Kotorrit. 

6. Cetinje

E themeluar në shekullin e 15-të, Cetinja është më e njohur për shumë ambasada evropiane të ndërtuara kur qyteti shërbeu si kryeqyteti i Malit të Zi. Gjatë shekullit të 19-të dhe fillim të shekullit të 20-të, vendodhja e luginës së qytetit në buzë të Perandorisë Osmane e bëri atë një vend strategjik për diplomacinë. Sot, pallatet elegante të ndërtuara në stilin arkitektonik kontinental janë konvertuar në muze, akademi dhe ndërtesa administrative. Pamjet e tjera interesante përfshijnë Kishën Vlah të shekullit të 15-të me gardhin e tij të bërë nga pushkët otomane dhe Manastiri i Cetinjes me koleksionin e tij të relikeve të Epokës së hershme të krishterë. 

5. Manastiri Ostrog

I vendosur lartë në shkëmbin e madh të Ostroška Greda, Manastiri i Ostrogut është vendi më i pazakontë arkitektonik i vendit dhe një destinacion i madh i pelegrinazhit të krishterë. I gjithë manastiri ishte gdhendur nga një shpellë në një shkëmb pothuajse vertikal.. Ndërtuar në shekullin e 17 si një strehë kundër Perandorisë Osmane, ajo strehon eshtrat e themeluesit të saj, Sveti Vasilje, i cili u shenjtua pas vdekjes së tij në 1671. Manastiri përfshin dy kisha shpellore të brendshme të zbukuruara me afreske, disa prej të cilave janë pikturuar direkt në muret e shkëmbinjve. 

4. Perast

E vendosur në veriperëndim të Kotorrit dhe duke ndarë të njëjtin gji të mrekullueshëm me fiord, Perast është një qytet i vogël i dukshëm për vila guri dhe kisha historike. Dy nga kishat piktoreske të qytetit janë të vendosura në ishuj të vegjël. Kisha e Shën Nikolës  ia vlen të vizitohet përpamjet piktoreske madhështore që ofron, sidomos nëse ngjitesh në majën e këmbanave ku ofrohet pamja e të gjithë gjirit dhe qytetit. 

3. Parku Kombëtar Durmitor

Qendra rreth fshatit malor të Žabljak, Parku Kombëtar i Durmitorit me pyje të dendur është një parajsë për dashamirësit e natyrës dhe entuziastët rreth udhëtimeve në natyrë. I ndodhur në Alpet Dinarike, parku përfshin majat me lartësi të lartë të Masivit Durmitor, 18 liqene akullnajore dhe lumin Tara. 

2. Budva

E vendosur në pikën qendrore të vijës bregdetare të Malit të Zi, Budva krenohet me një qytet piktoresk të vjetër, me plazhe të shumta dhe disa institucione të rëndësishme kulturore. Është natë e gjallë e qytetit, megjithatë, që e bën Budvën vendin më të njohur për t’u vizituar në Malin e Zi. Gjatë natës, pushuesit popullojnëbaret, lokale dhe restorante në qytet, dhe pastaj kalojnë ditën duke u çlodhur në një nga 35 plazhet e rajonit. Ata që kërkojnë një vend më të qetë në krye të Rivierës së Budvës gjendet Bečići, që ofron një vendndodhje të qetë dhe një plazh të bukur me rërë. 

1. Kotor

Konsiderohet si një nga qytetet mesjetare më mirë të ruajtura në bregdetin e Adriatikut, qyteti i fortifikuar i Kotorrit mbështetet në malet e pjerrëta që rrethojnë kanalet e thella të Gjirit të Kotorrit. Ndërsa arkitektura e Kotorit reflekton perandoritë e ndryshme që sunduan mbi rajonin, ku më së shumti njihet ndikimi Venecian i reflektuar mbi qytetin e vjetër, i cili dominohet nga Katedralja e Shën Tryphonit në shekullin e 12-të.

Burimi:/acp.al

Leave your vote

Comments

0 comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here