Komanda e Testimit Operacional të ushtrisë amerikane tashmë ka filluar testimin e variantit të fundit të familjes së automjeteve luftarake Bradley M2A4.

Provat e Bradley M2A4 po zhvillohen në mjediset e Regjimentit të 3-të të Kalorësisë të Divizionit të parë të Kalorësisë të Ushtrisë Amerikane në bazën ushtarake Fort Hood në Teksas.

Modifikimi i serisë A4 përfshin instalimin e një motori të ri me 8 cilindra Cummins VTA903E-T675 me naftë me një kapacitet prej 675 kuaj fuqi dhe një transmetim hidraulik të ri HMPT-800-3ECB, transmeton Telegrafi.

Siç është përmendur nga kompania, versioni i ri i Bradley është sistemi më i mirë i automjeteve luftarake në botë.

Bradley M2A4 përmban elektronikën më të fundit të digjitalizuar për ndërgjegjësimin optimal të situatës, lidhjen e rrjetit dhe komunikimin brenda ekipit.

Duke forcuar funksionalitetin nga paraardhësi i tij, Bradley M2A4 përbëhet nga kontrolli i plotë i zjarrit balistik i vendosur në një njësi të re qendrore të përpunimit, ndjekja e shënjestrës, rregullimi automatik i shënjestrës së armës dhe aftësia e gjuajtjes vrasëse.

Topi Bushmaster 25 mm qëllon si predha shpërthyese ashtu edhe shpuese, ndërsa raketat TOW mundin autoblindat e armikut.

/Telegrafi/

Leave your vote

Comments

0 comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here